duminică, 12 iunie 2011

Turneul Regilor, runda1: Furtunos debutul turneului de tinuta regala si derbyuri spumoase


Prin prima mutare 1.d4 jucata la partida Ivanchuk-Radjabov, presedintele FRS – domnul Constantin Dumitriu – a dat startul celui mai puternic turneu masculin al anului care se joaca  anul acesta in lume.

Titanii sahului mondial n-au dezamagit in prima runda de la Medias! Toate partidele s-au jucat cu cutitele pe masa tinandu-i cu sufletul la gura pe numerosii spectatori care s-au perindat pe la sala si sutele de mii de iubitori ai sahului din intrega lume care au urmarit live intrecerea.

  
Ivanchuk - Radjabov 1-0
Desi partida lui Dieter a inceput furtunos, cu un sacrificiu de pion din partea reprezentantului nostru, aceasta s-a terminat prima cu remiza prin repetare de mutari. Un inceput bun pentru roman, menit sa-i dea incredere pe mai departe. 

Nisipeanu - Karjakin 0,5 - 0,5

Ivanchuk si Carlsen si-au dominat net adversarii (Radjabov respectiv Nakamura) si victoriile lor au venit oarecum natural inainte de mutarea 40.

Carlsen - Nakamura 1-0
Un inceput de turneu care bucura pe toata lumea anuntand o intrecere spectaculoasa in continuare.


 Elisabeta Polihroniade - presedinta turneului prinsa si ea 4 ore la sala de tensiunea rundei 1

Edificator pentru tensiunea in care s-a jucat este si faptul ca doamna Elisabeta Polihroniade – presedinta turneului - n-a parasit nici o clipa sala de joc pe durata celor 4 ore de joc. 

Elisabeta Polihroniade, Dan Gabar


Runda 1 a fost foarte agitata, desi promitea dueluri echilibrate. Victoriile lui Ivanchuk si Carlsen ne-a aratat pe primii 2 abonati la castigarea turneului. Sa vedem replica lui Karjakin si Nakamura, care cu siguranta nu va intarzia mult. Dieter il intalneste maine cu negrele un Nakamura ranit in orgoliu de Carlsen, care nu concepe sa nu castige cu jucatorul roman. Stim asta, iar Dieter se simte ca pestele in apa in astfel de partide pe contre.Duelul castigatorilor de astazi va fi foarte dur si vom vedea care dintre ei este mai in forma. Tanarul Carlsen sau vulpoiul Chuckie, care l-a cam "nasit" de cateva ori pe tanarul norvegian? 
Tanarul luptator din Azerbaidjan, Radjabov va incerca maine victoria in fata unui Karjakin dornic de afirmare sub culorile ruse. Ce va iesi, vom vedea cu totii pe viu , intr-o duminica ce speram sa fie cel putin la fel de spectaculoasa ca prima runda. Hai Dieter! Hai Romania!


Round 2 on 2011/06/12 at 15.30
Bo.No.
NameResult
NameNo.
16GMRadjabov Teimour
GMKarjakin Sergey4
25GMNakamura Hikaru
GMNisipeanu Liviu-Dieter3
31GMIvanchuk Vassily
GMCarlsen Magnus2

 



Voturi- 94

Magnus Carlsen 46 48.94%
Vassily Ivanchuk 15 15.96%
Hikaru Nakamura 14 14.89%
Liviu-Dieter Nisipeanu 11 11.7%
Sergey Karjakin 4 4.26%
Other answer... 3 3.19%
Teimour Radjabov 1 1.06%

Pairings/Results

Round 1 on 2011/06/11 at 15.30
Bo.No.
NameResult
NameNo.
11GMIvanchuk Vassily1 - 0GMRadjabov Teimour6
22GMCarlsen Magnus1 - 0GMNakamura Hikaru5
33GMNisipeanu Liviu-Dieter½ - ½GMKarjakin Sergey4


Rk.
NameFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3 
1GMIvanchuk VassilyUKR27761.010.00.00

GMCarlsen MagnusNOR28151.010.00.00
3GMNisipeanu Liviu-DieterROU26620.500.50.25

GMKarjakin SergeyRUS27760.500.50.25
5GMNakamura HikaruUSA27740.000.00.00

GMRadjabov TeimourAZE27440.000.00.00

 Priveste aici Serghei! Esti acum pe blogul Sah cu Ceausescu...

Nisipeanu- Karjakin0,5-0,5 
Asistenta de marca in prezenta lui Nakamura si presedintelui Dumitriu

Dieter Nisipeanu, un inceput sigur si bun, dupa aceasta remiza ce trebuie sa ii dea incredere in fortele sale


Nakamura Hikaru - Simpaticul american cu ochii oblici, urmas demn al lui Bobby Fischer 

Magnus Carlsen - Copilul minune al sahului mondial ce s-a retras cu demnitate 
din sistemul ciudat al campionatului mondial implementat de FIDE


Ivanchuk - un nonconformist mereu plin de energie si pofta de sah


Teimur Radjabov - jucator foarte solid, care a inceput cu stangul la Medias. 
Bine ar fi sa repete Dieter evolutiile bune de anul trecut cu tanarul azer ce pare cel mai usor de batut.


Deja m-au trecut caldurile, cred ca Chuckie in forma excelenta manifestata, 
vrea sa castige si anul acesta Turneul Regilor


Dieter a sacrificat un pion,dar partida s-a terminat remiza echitabila


 Camerele televiziune in actiune la cel mai tare turneu al anului din lume din 2011

 Fotografii isi fac treaba la inceputul partidelor si imortalizeaza cele mai interesante momente 
de la Turneul Regilor, fotografii ce vor ramane dovezi pentru posteritate

3 comentarii:

  1. Oare de ce se vede atat de intunecat in zona presedintelui Dumitru?

    RăspundețiȘtergere
  2. Cel mai tare turneu al anului din lume din 2011???...poate din Romania.
    O camera video nu exista acolo sa vedem si live ca la meciurile candidatilor?

    RăspundețiȘtergere
  3. Hello Anonim 1!!
    Ia intra putin pe siteul lui nea Tzitzi;acolo sa vezi intuneric,mandoline si "lume buna"!!

    RăspundețiȘtergere