vineri, 27 mai 2011

Limpedea, runda 6: Americanul Smith se detaseaza decisiv si este in grafic pentru norma de mare maestru

Americanul Smith este foarte aproape de norma de mare maestru

Smith Brian a castigat pentru a patra oara astazi, iar Alexandru Manea a pierdut prima sa partida la turneul de anul acesta



Round 6 on 2011/05/27 at 15.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
110IMSmith Bryan G1 - 0IMManea Alexandru8
211IMSemcesen Daniel
IMSoltanici Ruslan7
31GMJianu Vlad-Cristian½ - ½GMNanu Costica-Ciprian6
42GMGenov Petar½ - ½GMSzabo Gergely-Andras-Gyula5
53GMGrigore George-Gabriel½ - ½GMShishkin Vadim4
69FMSzabo Attila0
spielfrei

Rank after Round 6

Rk.
NameFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3 
1IMSmith Bryan GUSA24815.00.013.502743
2GMNanu Costica-CiprianROU25264.00.07.252549
3GMGenov PetarBUL24443.00.57.502578
4GMSzabo Gergely-Andras-GyulaROU25453.00.55.502437
5GMShishkin VadimUKR24742.51.04.002396
6GMJianu Vlad-CristianROU25342.50.57.252499
7IMSemcesen DanielSWE24722.50.56.252499
8IMManea AlexandruROU24052.00.54.752368
9IMSoltanici RuslanMDA23672.00.54.002424
10GMGrigore George-GabrielROU25052.00.06.502409
11FMSzabo AttilaROU22830.50.01.002097

Round 7 on 2011/05/29 at 15.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
15GMSzabo Gergely-Andras-Gyula
GMGrigore George-Gabriel3
26GMNanu Costica-Ciprian
GMGenov Petar2
37IMSoltanici Ruslan
GMJianu Vlad-Cristian1
48IMManea Alexandru
IMSemcesen Daniel11
59FMSzabo Attila
IMSmith Bryan G10
64GMShishkin Vadim

spielfrei




La mutarea 41, suedezul Semcesen Daniel, incearca cu resurse nebanuite, sa obtina o victorie la Soltanici. Vom vedea daca va fi nevoie de peste 100 de mutari, la fel cum a pierdut aseara suedezul la Ciprian Nanu.

" Am un pion in plus si vreau sa stau si 133 de mutari la tabla, numai sa castig la Soltanici!", pare sa spuna tanarul suedez, care a practicat un joc foarte solid pana acum.

 Vlad Jianu cautand prima victorie si valorificarea pionului in plus.

Jianu nu a reusit sa treaca de Nanu si partida s-a incheiat remiza


Alexandru Manea a fost noua victima a lui Smith Brian, care a ajuns acum sa fie pe norma de mare maestru, daca reuseste sa mentina acest +4, pana la final.



 Dupa partida alaturi de D-l Pop, George Grigore este linistit, dupa remiza de astazi cu Shishkyn

 Aflat in ziua libera, Atilla Szabo este relaxat langa Ciprian Muntean. Atilla promite de maine un reviriment in jocul sau.



Niciun comentariu: