joi, 26 mai 2011

Limpedea 2011: Runda 4 vazuta de Alexandru Manea

Cifra zilei la Limpedea: 69 de partide au fost decise dintr-un total de 147 partide jucate in total, luand in calcul si partidele din 2011 pana dupa runda 3. O cifra cu adevarat impresionanta, mai ales ca mai toate turneele de mari maestri "sufera" crunt la acest capitol de partide decise si "exceleaza" la remize de salon. Procentajul total este la randu-i impresionant : 46,93% !
 Total partide 2009:            18    34    14         66 partide - 48,48% decise         
Total partide 2010:              19    36    11        66 partide - 45,45% decise
Total partide 2011(3runde):  5      8      2         15 partide - 46,66% decise


Stiati ca ... 4 jucatori prezenti la Cupa Limpedea 2011au jucat si Memorialul Victor Ciocaltea 2011? Ei sunt: MM Gergely Szabo, MM George Grigore, MM Vadim Shishkin si IM Ruslan Soltanici.





Reportajul zilei 3 de IM Alexandru Manea


Ca in fiecare zi avem cursul nostru de socializare, micile glume de la masa, alergatul de dimineata 
eu ( naratorul) si Radu arbitrul , meciul  de dimineata la tenis cu echipa Nanu + Jeje"(Szabo Gergely) . Ziua a debutat tumultos la propriu, cu un ropot strasnic de ploaie urmata de o grindina. In imprejurimile Pensiunii Limpedea timpul se contracta, apoi se dilata, zilele se insiruiesc fara logica stiuta pana acum.
Runda a treia a fost disputata, a avut intoarceri de situatie, incercari de implementare a unor variante si linii de joc. Bulgarul a stat suficient timp sa isi revina, (sa nu uitam ca a venit de pe drum de la un round robin cu 7 runde duble).
Partida Shiskin-Semcesen a decurs mereu cu un plus mic da stabil la alb. Marele maestru ucrainian a incercat sa joace sigur, in dorinta de a se remonta dupa pierderea in fata americanului. In criza de timp a acceptat propunerea de remiza intr-o pozitie sensibil superioara.
George cu Jianu au jucat solid, respectandu-si statutul de mari maestri , pozitia nepermitandu-le mai mult de remiza asa ca aceasta s-a consimtit destul de repede.
O partida interesanta a fost si cea a lui Ciprian Nanu cu Szabo A. Dupa un duel teoretic castigat de alb, acesta neglijeaza posibilitatea unui contrajoc din partea negrului. Compensatia lui Attila a fost uriasa pentru pion insa in criza de timp rateaza egalarea. Dupa analiza au plecat la tenis cele doua cupluri Nanu+ Attila George + Jianu.
Am ramas eu cu Soltanici intr-un duel teoretic intr-o varianta mai rara. Pozitia albului superioara, insa moldoveanul nu a gasit concretizarea unui avantaj mai palpabil. Finalul cu mici probleme pentru Ruslan e gestionat bine de catre acesta si partida se incheie remiza. Un rezultat corect, micul avantaj balansandu-se sensibil in jocul de mijloc dinspre alb (Ruslan catre mine negru, Manea). Partida care insa iese din tipar este cea a lui Szabo Gergely care ajunge complet castigat dupa 20 de mutari, dar cumva mirajul il fura si uita de simtul pericolului, in final isi pierde obiectivitatea si "ajutat" si un pic de ghinion pierde. Brian are + 2 si conduce turneul, dar drumul este lung. La cina incercam sa facem glume pe seama meciului de fotbal si fiecare se retrage pentru runda de a doua zi , o runda grea fiind dubla . La turneele de mari maestri dinamica este alta, precum si incarcatura nervoasa. Succes si sa vedem runda a 4 ce surprize mai aduce.
26 mai 2011



 Americanul Bryan Smith este performerul si surpriza de pana acum a turneului de la Limpedea


Ciprian Nanu este in forma excelenta de joc, iar victoriile destul de rapide il desemneaza printre favoritii turneului 

Fara sa se intrebuinteze prea mult, Ciprian Nanu are deja +2 si priveste cu incredere derbyul de astazi cu americanul Smith. Asteptam ca intalnirea matinala de azi romano-americana sa ne aduca vesti mai bune decat cele de ieri...
Foarte interesanta se anunta ziua de astazi, mai ales ca runda dubla aduce intalniri foarte interesante si importante in economia clasamentului. Interesant derbyul dintre agresivul jucator american Smith si romanul Nanu, un joc ce va stabili unul dintre favoritii la castigarea turneului. Interesant este si derbyul Atilla Szabo-Soltanici, unde varianta de remiza nu poate fi luata in calcul de nici unul dintre jucatori. Attila nu mai are nimic de pierdut si va juca partidele urmatoare fara presiune si la castig, pe cand adversarii lui vor avea o presiune in plus pentru a castiga. Interesanta va fi lupta dintre Semcesen si Gergely Szabo, unde romanul a revenit pe 0, iar suedezul este deja la +1. Favoritul turneului la elo nu poate decat sa joace la castig toate partidele pana la final, iar jucatorul suedez nu a avut probleme pana acum. Interesant este si duelul dintre doi jucatori foarte solizi: Genov si George Grigore al nostru, precum si intalnirea dintre Vlad Jianu si Shishkin.

Aici puteti vedea partidele rundei a III-a de la turneul 
 Limpedea 2011

Round 3 on 2011/05/25 at 15.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
13GMGrigore George-Gabriel½ - ½GMJianu Vlad-Cristian1
24GMShishkin Vadim½ - ½IMSemcesen Daniel11
35GMSzabo Gergely-Andras-Gyula0 - 1IMSmith Bryan G10
46GMNanu Costica-Ciprian1 - 0FMSzabo Attila9
57IMSoltanici Ruslan½ - ½IMManea Alexandru8
62GMGenov Petar0
spielfrei-1


Ranking crosstable after Round 3

Rk.
NameRtgFED1234567891011Pts. TB1  TB2  TB3 
1IMSmith Bryan G2481USA*


11
½


2.50.03.502781
2GMNanu Costica-Ciprian2526ROU
*
½




112.50.01.252625
3IMSemcesen Daniel2472SWE

*

½
1½

2.00.02.252599
4IMManea Alexandru2405ROU
½
*½



½
1.50.52.252479
5GMSzabo Gergely-Andras-Gyula2545ROU0

½*




11.50.50.752390
6GMShishkin Vadim2474UKR0
½

*



11.50.01.002412
7GMJianu Vlad-Cristian2534ROU





*½½

1.01.01.000
8GMGrigore George-Gabriel2505ROU½
0


½*


1.00.51.752371
9GMGenov Petar2444BUL

½


½
*

1.00.51.500
10IMSoltanici Ruslan2367MDA
0
½




*
0.50.00.750
11FMSzabo Attila2283ROU
0

00



*0.00.00.00

Rank after Round 3

Rk.
NameFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3 
1IMSmith Bryan GUSA24812.50.03.502781
2GMNanu Costica-CiprianROU25262.50.01.252625
3IMSemcesen DanielSWE24722.00.02.252599
4IMManea AlexandruROU24051.50.52.252479
5GMSzabo Gergely-Andras-GyulaROU25451.50.50.752390
6GMShishkin VadimUKR24741.50.01.002412
7GMJianu Vlad-CristianROU25341.01.01.000
8GMGrigore George-GabrielROU25051.00.51.752371
9GMGenov PetarBUL24441.00.51.500
10IMSoltanici RuslanMDA23670.50.00.750
11FMSzabo AttilaROU22830.00.00.001715


Round 4 on 2011/05/26 at 09.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
19FMSzabo Attila
IMSoltanici Ruslan7
210IMSmith Bryan G
GMNanu Costica-Ciprian6
311IMSemcesen Daniel
GMSzabo Gergely-Andras-Gyula5
41GMJianu Vlad-Cristian½ - ½GMShishkin Vadim4
52GMGenov Petar
GMGrigore George-Gabriel3
68IMManea Alexandru

spielfrei-1


Round 5 on 2011/05/26 at 16.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
14GMShishkin Vadim
GMGenov Petar2
25GMSzabo Gergely-Andras-Gyula
GMJianu Vlad-Cristian1
36GMNanu Costica-Ciprian
IMSemcesen Daniel11
47IMSoltanici Ruslan
IMSmith Bryan G10
58IMManea Alexandru
FMSzabo Attila9
63GMGrigore George-Gabriel

spielfrei-1

Sondaj: Cine va castiga "Cupa Limpedea 2011"?
Update 26 mai, ora11,00







Jucator Voturi Procentaj





Jianu Vlad 22 34.38%
Szabo Gergely 16 25%
Nanu Ciprian 9 14.06%
Manea Alexandru 5 7.81%
Grigore George 4 6.25%
Shishkin Vadim 2 3.13%
Szabo Attila 2 3.13%
Smith Bryan 1 1.56%
Semcesen Daniel 1 1.56%
Nu stiu 1 1.56%
Other answer... 1 1.56%
Genov Petar 0 0%
Soltanici Ruslan 0 0%












































 

Un comentariu: