marți, 31 mai 2011

Cupa Limpedea vazuta de catre Marele Maestru Szabo Gergely


Când am primit invitaţia pentru Cupa Limpedea, am fost foarte mulţumit, pentru că toţi care au jucat în ediţiile anterioare mi-au povestit numai la superlativ despre turneu. Astfel, am ajuns aici cu aşteptări mari, şi pot spune că ele mi-au fost confirmate: condiţiile de cazare şi masă excelente (nota 10 cu felicitări pentru domnul Pop!), un cadru natural superb, posibilităţi de a juca tenis, fotbal, de a face plimbări lungi etc. 

Nu-mi place să vorbesc în numele altora, dar în cazul de faţă, sunt convins că toţi s-au simţit bine aici, şi-şi vor dori să revină. Eu, spre exemplu, am descoperit că după 13 ani de nejucat, încă mai ştiu să ţin racheta de tenis în mână, şi, ca să mă şi laud un pic, am făcut parte din perechea care a dominat meciurile de tenis care s-au jucat la Limpedea (şi n-au fost puţine!). Cu menţiunea că partenerul meu a fost Ciprian Nanu, care joacă de departe cel mai bine dintre cei de aici, poate acesta să fi fost motivul pentru care perechea noastră era cea mai bună, cine ştie :) 
Cât despre turneu: nu, n-a fost turneul vieţii mele. Am reuşit să-mi trec în cont una din ratările cele mai mari ale turneului, „reuşind” să pierd în runda a 3-a cu Bryan Smith cu piesă în plus. Pentru mine a fost demoralizant, iar el a prins aripi, ajungând să conducă turneul cu un scor impresionant... Ce să-i faci, aşa e în sport!
Câteva cuvinte şi despre runda de astăzi:

 Manea – Genov : Amândoi au abordat prudent partida, după schimburile de masive de piese uşoare micul avantaj de spaţiu al albului n-a mai contat deloc, remiza fiind rezultatul firesc.


Nanu – Shishkin : O Engleză, în care albul a încercat să preseze flancul damei, dar după schimbul damelor, presiunea lui a fost neutralizată uşor-uşor de jocul precis al negrului.
Soltanici – Grigore : Cei 2 au abordat foarte interesant o Scandinavă solidă, rezultând o luptă grea, în care avantajul a trecut de pe o parte pe alta. Remiza de la sfârşit părea la un moment dat cel mai improbabil rezultat....
Szabo Attila – Jianu : Din cauza acestei partide, a trebuit să rescriu prima parte a reportajului: scrisesem că am făcut cea mai mare gafă din turneu. Din păcate pentru el, Vlăduţ a fost victima unei orbiri cumplite, după un Arici jucat energic, a pierdut dama în urma unui şah descoperit, iar Attila şi-a mai recuperat ceva din ghinioanele avute în restul turneului... 

Smith – Semcesen : Se pare că acea ratare de care vă spusesem alunecă pe locul 3, după ce Smith, care a avut un turneu fantastic până acum, a pierdut o poziţie cu avantaj, în care negrul de-abia putea să mute... Ironia sorţii!


În încheiere, aş vrea să spun câteva cuvinte de laudă şi la adresa arbitrului Radu Chirilă, care a contribuit la reuşita acestui concurs (atât la şah, cât şi la tenis şi fotbal :) )

CLASAMENT DUPA 9 RUNDE:
1IMSmith Bryan GUSA24817.00.027.752667
2GMNanu Costica-CiprianROU25266.01.023.002523
3IMSemcesen DanielSWE24726.00.024.002528
4GMGenov PetarBUL24445.00.520.752522
5GMSzabo Gergely-Andras-GyulaROU25455.00.518.502501
6GMJianu Vlad-CristianROU25344.00.016.502404
7IMManea AlexandruROU24053.50.516.502414
8IMSoltanici RuslanMDA23673.50.513.252413
9GMShishkin VadimUKR24743.50.013.502431
10GMGrigore George-GabrielROU25053.00.014.502393
11FMSzabo AttilaROU22831.50.05.752225
Round 7 on 2011/05/29 at 15.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
15GMSzabo Gergely-Andras-Gyula1 - 0GMGrigore George-Gabriel3
26GMNanu Costica-Ciprian½ - ½GMGenov Petar2
37IMSoltanici Ruslan½ - ½GMJianu Vlad-Cristian1
48IMManea Alexandru1 - 0IMSemcesen Daniel11
59FMSzabo Attila0 - 1IMSmith Bryan G10
64GMShishkin Vadim0
spielfrei-1
Round 8 on 2011/05/30 at 09.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
111IMSemcesen Daniel1 - 0FMSzabo Attila9
21GMJianu Vlad-Cristian1 - 0IMManea Alexandru8
32GMGenov Petar1 - 0IMSoltanici Ruslan7
43GMGrigore George-Gabriel½ - ½GMNanu Costica-Ciprian6
54GMShishkin Vadim½ - ½GMSzabo Gergely-Andras-Gyula5
610IMSmith Bryan G0
spielfrei-1
Round 9 on 2011/05/30 at 16.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
16GMNanu Costica-Ciprian½ - ½GMShishkin Vadim4
27IMSoltanici Ruslan½ - ½GMGrigore George-Gabriel3
38IMManea Alexandru½ - ½GMGenov Petar2
49FMSzabo Attila1 - 0GMJianu Vlad-Cristian1
510IMSmith Bryan G0 - 1IMSemcesen Daniel11
65GMSzabo Gergely-Andras-Gyula0
spielfrei-1


14 comentarii:

  1. Frumos comentariu,partida cu americanul in care aveai o piesa in plus se aseamana cumva cu o celebra partida Korcinoi-Kasparov in care negrul a sacrificat piesa pentru a creea complicatii tactice,oricum cred ca sacrificiul piesei a fost unul dinamic,negru avea compensatie foarte buna evidenta.
    Partida din cu Genov a fost cea mai ciudata simetrica pozitie care poate exista in sah,nu prea se intelege nimic acolo mutari trase la indigo.
    Oricum,mult succes

    RăspundețiȘtergere
  2. Respect pentru promptitudinea corectării!

    RăspundețiȘtergere
  3. Ma temeam ca am facut o greseala stergand mesajul dumneavoastra initial. Nu intotdeauna luam cele mai bune decizii chiar daca incercam. Va multumim ca nu v-ati suparat pe noi.

    RăspundețiȘtergere
  4. Gergely Szabo31 mai 2011, 12:29

    @ anonim: memoria Dvs. nu va inseala, a existat intr-adevar o partida Korcinoi-Kasparov in aceasta varianta (parca in 1982), de atunci, cred ca s-au jucat peste 500 de partide in linia aceasta de Benoni (si se pare ca acel sacrificiu este rasturnat concret, evaluarea fiind +/-), iar compensatia negrului dupa 21.g4 este iluzorica, daca nu cumva inexistenta. Houdini evalueaza pozitia dupa 31.Ch6! (in loc de 31.gxh6?) +2.21 , ceea ce spune tot despre pozitie. Initial am vrut sa joc Ch6, nu-mi pot explica ce m-a determinat sa joc 31.gxh6 (probabil m-am relaxat prematur) si 33.Ce3? (33.De3 castiga usor pana si aici). Desigur, varianta e departe de a fi pierzatoare pentru negru, s-au gasit multe resurse si pentru el, dar ceva mai inainte (de ex. 17...Cc4, 19...Nxf4 erau optiuni mai bune decat ce s-a jucat in partida). Plecand de la premiza ca nu ati comentat doar sa va aflati in treaba si cu rautate, sper ca v-am edificat in legatura cu desfasurarea evenimentelor in partida. Va indemn sa criticati constructiv in continuare, este o cale spre progres! Va multumesc.

    RăspundețiȘtergere
  5. GM Gergely Szabo nu comenteaza nimeni cu rautate sau ca sa se afle in treaba,eu asa vad pozitia respectiva,foarte buna pentru negru,foarte dinamica,cu sanse de ambele parti,la tabla nu joaca Houdini,joaca personane care evident nu sunt roboti si care mai fac si greseli.
    Nu am inteles nimic din partida cu Genov,va simtiti cumva ofensat ca parerea mea este ca a fost o partida simetrica,fara nici o logica,care a frizat absurdul?cu mutari trase la indigo,apropo robotul acela Houdini ce parere are?
    Si inca o rugaminte la dvs,transmiteti domnului Po ca la anul sa invite jucatori mai spectaculosi care nu prea gusta remizele prietenesti si care au mai mult respect pentru publicul spectator,fie el si online pe internet.
    Mult succes astazi!

    RăspundețiȘtergere
  6. Domnului Pop,scuze,tastatura sa blocat

    RăspundețiȘtergere
  7. Gergely Szabo31 mai 2011, 13:18

    @ anonim: daca va place pozitia la negru dupa 21. g4(sau 31.Ch6), nu va opreste nimeni s-o jucati, doar sa nu fiti extrem de surprins daca o s-o pierdeti mai des decat o sa o castigati. Si gata, lectia gratuita de sah s-a terminat aici, daca incepem cu atacuri la persoana si eternul sofism "respect pentru spectatori" (in traducere: 'eu n-am habar de sah, vreau sa vad gafe si atacuri nefondate, ca pe alea le inteleg si eu'). Inteleg ca ma platiti Dvs. ca sa va fac spectacol? (pe mine sau pe oricare altul?) Ah, si daca ne intalnim la un turneu, nu mai sunt "remizar" ci "dl GM Gergely Szabo, sa traiti", asa-i?...dupa anonimatul tastaturii multi viteji se arata!

    P.S. Baieti destepti cei care nu intra sa va citeasca comentariile (alti GM care isi vad de treaba si "doar" joaca bine sah, fara sa intre in polemici cu distinsi anonimi)
    P.S.2 Nu o sa fac pe postasul, ii puteti transmite chiar Dvs. parerea de expert (in toate!) d-lui Pop.

    RăspundețiȘtergere
  8. GM Gergely Szabo,asteptam un raspuns cat de cat sincer vis a vis departida cu Genov,dar ma tem ca am cerut cam mult,sincer scuze.
    Pai dvs nici platit nu aveti cum sa faceti spectacol hai sa fim seriosi.
    Deocamdata conduc in intalnirile directe si am de gand sa majorez scorul ori de cate ori am ocazia,si la jocul clasic si pe PlayChess unde am o deosebita placere sa bat o anaconda ori de cate ori jucam acolo.
    Si fara comentarii jignitoare va rog,si nici macar patetice,gata cu lectiile gratuite?cata aroganta serios.
    Pofta mare si spor la tenis stimabile GM

    RăspundețiȘtergere
  9. Fabuloasa partida de astazi cu Nanu:-)
    NO COMMENT

    RăspundețiȘtergere
  10. Gergely Szabo2 iunie 2011, 13:15

    Tupeul de manelist, inconstienta si retardul fac casa buna mereu, "stimabile". Pacat de blog, de inimosii autori si adevaratii entuziasti. Anonim ai fost, anonim esti, anonim ramai!

    P.S. Aquila non capit muscam...

    RăspundețiȘtergere
  11. In atentia GM Gergely Szabo(pentru a nu fi surprins din deschidere):"Aqvila non captat muscas"!!
    In rest,cat mai multe remize palpitante <15 mutari!

    RăspundețiȘtergere
  12. E cumva GM Gergely Szabo in top 10,sau 100 si nu am aflat noi?...deocamdata locul 504 potrivit FIDE,dar...evident... e loc si de mai bine...am sa urmaresc cu atentie cariera dvs,si mai ales turneele open "afara",sper sa iesiti din anonimat!

    RăspundețiȘtergere
  13. atentie la vocabular "Jeje"...cum le stii tu pe toate cine cu cine face casa buna...nu tea jignit nimeni si nu vad rostul jignirilor tale...pastreaza o decenta si nu arunca vorbe colorate,pastelate

    RăspundețiȘtergere
  14. anonimul din 2 iunie 15:55 , pacat ca habar nu ai , nici sa scrii nu stii ,asa ca nu am cu cine sta de vorba,nu se scrie "tea jignit" cu tea imprauna ,dar cu asa cultura ce sa zic? ,varza la scris ,varza la continut....

    RăspundețiȘtergere