marți, 19 aprilie 2011

O noua victorie romaneasca: Andrei Istratescu a castigat un open in Franta!

Pare un an bun acest 2011 pentru sahul romanesc, nu credeti? O sa tragem linie spre final de an, dar rezultatele romanilor in competitiile internationale din primele luni ale acestui an sunt cel putin promitatoare.

Din Franta ne vine inca o veste buna, Marele Maestru Andrei Istratescu a castigat a 10a editie a Openului Malakoff, intr-o companie selecta, dupa cum reiese si din clasamentul final:

http://www.malakoffetmat.net/tournoi/avril2011/photos/DSCN1881w.JPG
Locul 1 pentru Andrei Istratescu in Franta, si un premiu de 1000 EUR


10th Malakoff Open Malakoff FRA Sat 9th Apr 2011 - Sat 16th Apr 2011
Leading Final Round 9 Standings:
RkNameTiFEDRtgPtsTB1Perf
1ISTRATESCU AndreigROU26177472655
2SVESHNIKOV EvgenygLAT2527746,52583
3DAVID AlbertogLUX2592745,52577
4RUSEV Rosen Yordanov
BUL22847422422
5FEDORCHUK Sergey A.gUKR2662741,52695
6SHCHEKACHEV AndreigFRA25277392562
7DICKO Henri
FRA2181738,52314
8SVESHNIKOV VladimirfLAT23796,5452490
9NGUYEN Chi-MinhmFRA23956,5452468
10SHIRAZI KamranmFRA24036,543,52461
11LAURENT Julien G.fFRA22726,543,52422
12STRUGNELL Carl
FRA22406,5412396
13MANOUCK ThierrymFRA23316,540,52313
14BATTAGLINI GabrielmFRA2413643,52411
15GIFFARD NicolasmFRA23186432360
16GOVCIYAN PavelmFRA2434642,52391
17SIMON OliviermFRA23386422354
18VAN DONGEN PatrickfFRA2289640,52285
19GIDEL Jean-Louis
FRA2098639,52199
20GOUANELLE Franck
FRA21416392219
21MAISURADZE NinogfFRA2296638,52224
22BALKHAMISHVILI Tamar
GEO2098638,52192
23BUSQUETS LuisfUSA2229638,52181
24KASSIS Antoine
FRA2156638,52179
25DROGOU Gerard
FRA21136382162
26FRIH Ameur
FRA2095636,52130
27STRAND Oyvin
NOR19716321968
28LEGKY Nikolay AgFRA24365,5422347
29TOULZAC Pierre-YvesfFRA22925,5412289
30GIRARD Eric
FRA21775,5412246
31PARTAC ElenagfMDA21015,540,52241
32DUSSOL PierrefFRA22035,5392141
33UNTILA StelaffMDA21535,5392084
34BALLESTER Alexandre
FRA21605,538,52158
35SAID Eric
FRA20505,538,52086
36SKUTTA Bernd Dr.
GER21145,5382107
37NGUYEN Vincent
FRA22085,537,52142
38LEBRUN Xavier
FRA22235,5372183
39MANOEUVRE Antoine
FRA22425,5372063
40VAN FOREEST Jorden
NED20605,5362089
41TORRES Emile
FRA17285,535,52033
42LA BELLA Massimiliano
ITA20285,535,52006
43FOGEL Pierre
BEL21745,5342079
44GODON Philippe
FRA18905,5341954
45LEULY Max
FRA20765,5322207
46DAURELLE Herve
FRA2268544,52257
47MARCANTONI HervefFRA22425412281
48COME Alexandre
FRA2168540,52217
49VADOT Christian
FRA20555402039
50SAN MARCO Jean
FRA2015539,52048
205 players

Am gasit o singura partida jucata de catre Andrei la acest turneu...dar ce partida! Andrei, cu Negrul, a maturat pe jos cu adversarul sau si a castigat in doar 16 mutari, facandu-si adversarul (unul redutabil totusi, cu ELO peste 2400) sa para un simplu amator! Iata si partida, mai jos, comentata rapid de catre subsemnatul:

Legky, N. (2436)-Istratescu, A. (2617)
Malakoff Open 2011

 

AICI PUTETI GASI FISIERUL PGN AL PARTIDEI Legki-Istratescu

Un comentariu:

  1. Clasare excelenta(Istratescu pornea cu sansa a doua la primul loc), turneu asa si asa ca dificultate,premiu mic...Se resimte recesiunea economoca si in Franta sau organizatorii au fost zgarciti cu premierile? Daca Andrei a mai platit taxa de inscriere, masa,cazarea si transportul, ma intreb ce a mai ramas din cei o mie de euro.
    Felicitari,Andrei si multe alte succese in continuare!
    george

    RăspundețiȘtergere