marți, 29 martie 2011

Stiri din sah - 24 de ore din 24 - Marti 29 Martie 2011

Update 22,58
Din Siberia "razboiul"s-a mutat acum in Franta!
2.Runda 8 de la Europene va fi decisiva pentru jucatorii romani . Lupulescu - Nisipeanu si Cheparinov - Parligras vor fi capetele de afis ce ne vor tine atentia treaza pana se vor incheia.

NispeanuCCE Lupulescu Constantin_cmm
Dieter Nisipeanu vs Costica Lupulescu au jucat si  in primul tur de la Cupa Mondiala 2010


 Puteti sa recititi articolul de mai jos, scris cu ocazia meciului celor 2, din primul tur al Cupei Mondiale 2010, din Siberia

Incepe “razboiul” romanesc : Nisipeanu – Lupulescu



Ziua libera de astazi a dat ragaz jucatorilor prezenti la europene sa isi incarce bateriile, inaintea ultimelor 4 runde decisive. Pacat ca miercuri se va decide practic, dupa intalnirea cruciala Lupulescu - Nisipeanu, ce se va intampla si cu ce sanse mai ramanem la calificarea pentru Cupa 
Mondiala

Runda 8-a

Rd.Bo.No. 
NameRtgPts. ResultPts.
NameRtg No.Group
81033BULGMCheparinov Ivan 2664
GMParligras Mircea-Emilian 2598ROU87
8760ROUGMLupulescu Constantin 2626
GMNisipeanu Liviu-Dieter 2673ROU27
83956CZEGMHracek Zbynek 2631
GMManolache Marius 2546ROU125
86677ARMGMGrigoryan Avetik 26084
4 GMBerescu Alin-Mile 2481ROU168
84778RUSGMZakhartsov Viacheslav V 2608
GMNevednichy Vladislav 2534ROU137
85292SUIGMPelletier Yannick 2593

Doros Radu-Marian 2278ROU263
837120ROUGMRogozenco Dorian 2553
GMSjugirov Sanan 2643RUS49
853220ROUIMManea Alexandru 2392
GMBrkic Ante 2592CRO93
8105144SLOIMMuzychuk Anna 2528
FMPetrisor Adrian-Marian 2385ROU225
888149RUSGMKabanov Nikolai 25244
4
Stanciu Alexandru-Ovidiu 2308ROU245
8140224ROUFMDragomirescu Robin-Alexandru 23853
3
Rindlisbacher Lars 2202SUI297
8142230ROUFMPetre Nad-Titus 23773
3
Bacon Nicolas 2177FRA302
8160250ROUWGML'ami Alina 2297
FMVan Hoolandt Patrick 2165MNC304
8179319ROU
Neagos Raul-Alexandru 20742
2
Oblin Pierre 1856FRA352
SNo
NameRtgFED1234567Pts.Rk.Group
27GMNisipeanu Liviu-Dieter2673ROU111½1½½5.53
60GMLupulescu Constantin2626ROU110111½5.513
87GMParligras Mircea-Emilian2598ROU111½1½½5.514
120GMRogozenco Dorian2553ROU1½½1½½½4.564
125GMManolache Marius2546ROU1010½114.593
137GMNevednichy Vladislav2534ROU101½0114.587
168GMBerescu Alin-Mile2481ROU10½10½14.0170
220IMManea Alexandru2392ROU01½½11½4.586
224FMDragomirescu Robin-Alexandru2385ROU01010103.0247
225FMPetrisor Adrian-Marian2385ROU0011½013.5227
230FMPetre Nad-Titus2377ROU01001013.0291
245
Stanciu Alexandru-Ovidiu2308ROU01011014.0139
250WGML'ami Alina2297ROU0101½002.5308
263
Doros Radu-Marian2278ROU01½10114.554
319
Neagos Raul-Alexandru2074ROU00101002.0337


Update 21,46
1. Memorialul Victor Ciocaltea, runda 5 rezultate:
 Gergely Szabo a trecut cu brio si de runda 5 si conduce detasat cu  5 din 5, la 1,5p de MM Shishkin Vadim!




Rank after Round 5

Rk.
NameFEDRtgPts. TB1  TB2  TB3 
1GMSzabo Gergely-Andras-GyulaROU25345.011.000.05
2GMShishkin VadimUKR24493.58.750.02
3FMBaratosi DanielROU23903.06.000.02
4GMGrigore George-GabrielROU25283.05.750.01
5IMSoltanici RuslanMDA23733.05.000.02
6IMTazbir MarcinPOL25272.54.000.02
7
Posedaru BogdanROU23182.04.000.01
8FMGeorgescu Tiberiu-MarianROU23882.03.500.01

IMMiron Lucian-CostinROU25012.03.500.01
10IMLeniart ArkadiuszPOL24421.54.250.00
11GMMurariu AndreiROU25031.53.500.01
12IMThesing MatthiasGER24231.02.750.00


Ranking crosstable after Round 5

Rk.
NameRtgFED123456789101112Pts. TB1  TB2  TB3 
1GMSzabo Gergely-Andras-Gyula2534ROU*
1

11
11

5.011.000.05
2GMShishkin Vadim2449UKR
*½
11

½½

3.58.750.02
3FMBaratosi Daniel2390ROU0½*


1

½1
3.06.000.02
4GMGrigore George-Gabriel2528ROU


*½
½1

½½3.05.750.01
5IMSoltanici Ruslan2373MDA
0
½*

½

113.05.000.02
6IMTazbir Marcin2527POL00


*
1

1½2.54.000.02
7
Posedaru Bogdan2318ROU0
0½

*½
1

2.04.000.01
8FMGeorgescu Tiberiu-Marian2388ROU


0½0½*


12.03.500.01

IMMiron Lucian-Costin2501ROU0½





*½012.03.500.01
10IMLeniart Arkadiusz2442POL0½½


0
½*

1.54.250.00
11GMMurariu Andrei2503ROU

0½00

1
*
1.53.500.01
12IMThesing Matthias2423GER


½0½
00

*1.02.750.00


Round 5 on 2011/03/29 at 15.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
13GMSzabo Gergely-Andras-Gyula1 - 0
Posedaru Bogdan12
24GMShishkin Vadim½ - ½IMLeniart Arkadiusz2
35GMMurariu Andrei0 - 1FMBaratosi Daniel1
46IMThesing Matthias0 - 1IMMiron Lucian-Costin11
57FMGeorgescu Tiberiu-Marian0 - 1IMTazbir Marcin10
68GMGrigore George-Gabriel½ - ½IMSoltanici Ruslan9
Round 6 on 2011/03/30 at 15.00
Bo.No.
NameResult
NameNo.
112
Posedaru Bogdan
IMSoltanici Ruslan9
210IMTazbir Marcin
GMGrigore George-Gabriel8
311IMMiron Lucian-Costin
FMGeorgescu Tiberiu-Marian7
41FMBaratosi Daniel
IMThesing Matthias6
52IMLeniart Arkadiusz
GMMurariu Andrei5
63GMSzabo Gergely-Andras-Gyula
GMShishkin Vadim4

3 comentarii:

  1. Lupulescu-Nisipeanu de azi e alt tip de razboi decat cel din Siberia; cred ca armistitiul e deja semnat, de dinainte de lupta; remiza in 17 mutari :)
    Ambii vor sa se califice si o remiza le tine sansele intacte; cred ca isi vor pastra fortele pentru rundele urmatoare; sa speram ca nu o sa vedem si Parligras-Lupulescu si Nisipeanu-Parligras.

    RăspundețiȘtergere
  2. Nisipeanu n-o sa forteze cu negrele, lupulescu nici atat. Remiza scrie pe aceea partida. Dieter mai are doua albe si asteapta sa prinda pe cineva din spate sa mai dea una din ele. Anul trecut cu +5 s-a luat medalie de argint.

    RăspundețiȘtergere
  3. remiza in 15 mutari, am fost prea optimist cu 17

    RăspundețiȘtergere