marți, 1 martie 2011

Stiri din sah - 24 de ore din 24 - Marti 01 Martie 2011

UPDATE 12.05
12. Vishy Anand si Rustam Kasimdzhanov vor juca un meci de sah rapid luna aceasta
 
 Meciul va avea loc pe 27martie in Uzbekistan, si se vor disputa 4 partide.
 
UPDATE 12.00
11.GM Yuri Solodovnichenko a castigat Rochefort Open (Franta, 18-25 februarie)- clasament final
http://www.chessdom.com/images/store/yuri-solodovnichenko-23485.jpg
1. GM Yuri Solodovnichenko UKR 2577 - 7.5
2. GM David Arutinian GEO 2578 - 6.5
3-8. GM Alexei Barsov UZB 2498, IM Vincent Colin FRA 2440, WIM Iva Videnova BUL 2284, IM Adrien Demuth FRA 2360, GM Ventzislav Inkiov BUL 2504, GM Evgeny Sharapov UKR 2468 - 6.0
9-13. IM Xavier Bedouin FRA 2400, IM Ismael Karim MAR 2375, GM Vasile Sanduleac MDA 2442, Dylan Viennot FRA 2074 , IM Slavisa Peric SRB 2236 - 5.5 etc

UPDATE 11.55
10. 11th Mediterranean Flower WGM (Rijeka, Croatia)- WGM Ionica Iulia este pe locul 1 dupa 3 runde
Rezultate rundele 1-3
Round 1. Sat 26th Feb 2011
Berke, Ana 0-1 Olsarova, Karolina 26 C44 Scotch gambit
Ionica, Iulia-Ionela 1-0 Kolaric, Spela 36 B43 Sicilian
Bollengier, Andreea 1/2-1/2 Kukic, Lora 43 B76 Sicilian
Olsarova, Tereza 0-1 Vasilevich, Irina 32 B41 Sicilian
Medic, Mirjana 1-0 Agrest, Inna 38 E67 King's Indian
Round 2. Sun 27th Feb 2011
Olsarova, Karolina 0-1 Agrest, Inna 40 C78 Ruy Lopez
Vasilevich, Irina 1-0 Medic, Mirjana 39 A13 English opening
Kukic, Lora 0-1 Olsarova, Tereza 34 A87 Dutch
Kolaric, Spela 1-0 Bollengier, Andreea 50 B40 Sicilian
Berke, Ana 0-1 Ionica, Iulia-Ionela 52 B40 Sicilian defence
Round 3. Mon 28th Feb 2011
Ionica, Iulia-Ionela 1/2-1/2 Olsarova, Karolina 14 C24 Bishop's opening
Bollengier, Andreea 0-1 Berke, Ana 44 C45 Scotch
Agrest, Inna 1-0 Vasilevich, Irina 54 B42 Sicilian
Olsarova, Tereza 1-0 Kolaric, Spela 19 B43 Sicilian
Medic, Mirjana 1-0 Kukic, Lora 30 E38 Nimzo-Indian


Clasament dupa 3 runde

1 Ionica, Iulia-Ionela WGM ROU 2248 #



= 1 1

2.5 2409
2 Vasilevich, Irina IM RUS 2327
# 0 1 1




2 2347
3 Agrest, Inna WIM SWE 2170
1 # 0
1



2 2392
4 Medic, Mirjana WGM CRO 2279
0 1 #




1 2 2212
5 Olsarova, Tereza WIM CZE 2216
0

#

1
1 2 2172
6 Olsarova, Karolina WIM CZE 2195 =
0

# 1


1.5 2194
7 Berke, Ana WFM CRO 2163 0



0 #
1
1 2106
8 Kolaric, Spela
SLO 2049 0


0

# 1
1 2113
9 Bollengier, Andreea WIM FRA 2251





0 0 # = 0.5 1719
10 Kukic, Lora
CRO 1764


0 0


= # 0.5 1976

UPDATE 11.42
9. 3rd Metropolitan Chess FIDE Invitational (Los Angeles, 23-27 februarie 2011)- clasament final

1. IM Jacek Stopa (POL 2451) - 7.0
2-3. FM Philip Wang (USA 2317) and FM Joel Banawa (USA 2347) - 6.5
4-5. FM Alexandre Kretchetov (RUS 2323) and CM Giovanni Nieto Carreto (MEX 2232) - 5.0
6-7. FM Michael Casella (USA 2249) and IM Zhanibek Amanov (KAZ 2421) - 4.0
8. NM Kayden Troff (USA 2247) - 3.0
9. IM Timothy Taylor (USA 2314) - 2.5
10. NM Konstantin Kavutskiy (USA 2170) - 1.5


UPDATE 11.37
8. Etienne Bacrot este campionul de blitz al Frantei pe anul 2011- clasament final
CHAMPIONNAT DE FRANCE DE BLITZ


Etienne Bacrot (dreapta)- campionul Frantei la blitz pe anul 2011


Paris, 20 februarie 2011- Clasament final dupa 13 runde

1 g BACROT Etienne 2723 Sen PRO Marseille Echecs 11 85 2782 104
2 g FEDORCHUK Sergey A. 2650 Sen IDF Evry Grand Roque 10 86 2673 103
3 g MAZE Sebastien 2571 Sen IDF Clichy-Echecs-92 86 2635 106
4 g BAUER Christian 2633 Sen LOR Vandoeuvre-Echecs 85½ 2657 103
5 g HAMDOUCHI Hicham 2592 Sen IDF Clichy-Echecs-92 9 87 2596 105½
6 g VAISSER Anatoly 2522 Vet ALS C.E. Strasbourg 87 2530 104
7 g FELLER Sebastien 2657 Jun IDF Evry Grand Roque 8 87½ 2549 105
8 g LIBISZEWSKI Fabien 2496 Sen CAZ La Tour Hyéroise 8 85½ 2492 104½
9 PODVIN Francois-Xavier 2320 Jun CAZ Echiquier Niçois 8 80½ 2382 96
10 f SUAREZ REAL Alberto 2381 Sen CAZ Echiquier Niçois 8 77½ 2368 91
11 ROUZAUD Philippe 2267 Sen CAZ Echiquier Niçois 8 77 2389 93½
12 GARBARINO Xavier 2262 Sen CAZ St Laurent du Var Ech… 80½ 2343 96½
13 TOURNIER Mathieu 2257 Sen PIC A.J.E. Noyon 80 2311 96
14 DERIEUX Christian 2025 Sen IDF Paris Echecs Passion 79½ 2261 95½
15 f GACHET Sebastien 2288 Sen CAZ Grasse Echecs 76 2335 89
16 BRESSAC Stephane 2390 Sen CAZ Echiquier Niçois 76 2303 92
17 f IANNIELLO Riccardo 2152 Sen CAZ Grasse Echecs 73½ 2285 89
18 GIROYAN Gary 2260 Min CAZ Cannes Echecs 66 2186 82
19 GACOGNE Charlie 2054 Sen AQU Echiquier Bayonne Ado… 59 2089 69
20 f LAMARD Guillaume 2154 Ben CAZ Cannes Echecs 7 82 2359 102
21 m MULLON Jean-Baptiste 2380 Sen IDF Clichy-Echecs-92 7 75 2287 93
22 RACHEZ Christophe 1985 Sen CAZ Echiquier Niçois 7 61 2135 74
23 ZERMICHE Cherif 2140 Sen CAZ Echiquier Cannettan 71½ 2154 86½
24 ACHER Mathieu 2351 Sen CAZ C.E.M.C. Monaco 70½ 2180 85
25 OBRINGER Jean-Marc 2026 Sen CAZ Grasse Echecs 70½ 2164 85
26 ROUSSIERE Christophe 2027 Sen CAZ St Laurent du Var Ech… 68 2118 81
27 TISSOT Fabien 1910 Sen LYO Echecs Saint-Genois 67½ 2095 79
28 VAN DER BORCK Alexis 1921 Sen CAZ Cagnes Echecs 62 2115 74
29 COUTTON Sylvain 2165 Sen CAZ Echiquier Niçois 6 73 2117 86½
30 PEREZ Flavio 2248 Sen CAZ Echiquier Niçois 6 68½ 2112 81½
31 LEPINE Pascal 2130 Sen CAZ Echiquier Niçois 6 66½ 1996 78½
32 KIZILIAN Emmanuel 2010 Sen LYO Echecs Saint-Genois 6 62½ 1972 71
33 ALBEROLA Raphael 2020 Sen CAZ Echiquier Niçois 6 55½ 1963 64
34 g APICELLA Manuel 2531 Sen PRO L'Echiquier du Roy Re… 78 2543 78
35 VILLEGAS Pierre 2280 Jun CAZ C.E.M.C. Monaco 74 2106 91½
36 BOURSIER Julien 2081 Sen CAZ Echiquier Niçois 70½ 2054 84½
37 CAYLA Jonathan 2070 Cad CAZ Cannes Echecs 65 2063 75½
38 MEUNIER Clement 1846 Pup CAZ Cannes Echecs 64½ 2013 78
39 JANIER Fabrice 2250 Sen PRO L'Echiquier du Roy Re… 63½ 1999 78
40 GERANDI Guillaume 1816 Jun CRS Echecs-Club Ajaccien 59 1860 64
41 PACCHIONI Fabien 2030 Sen CAZ Nice Agora Echecs 57 1976 70
42 ATTAL Maxence 2140 Sen CAZ Echiquier Niçois 5 66½ 1985 80
43 LAGARDE Dimitri 1676 Pou LAN La Tour Aycelin Narbo… 5 62 1871 72½
44 VANDEN BERGHE Gregory 1936 Sen CAZ Echiquier Niçois 5 55 1877 63½
45 MENARDO Philippe 1723 Sen CAZ La Farlède Toulon Ech… 55 1748 61
46 LANTERI Nicolas 1985 Sen CAZ C.E.M.C. Monaco 4 64½ 1961 71½
47 HOURCADE Jean 2360 Sen IDF Neuilly Echecs 62½ 1938 72½
48 DUBREUIL Remy 1894 Vet LIM Echiquier Limousin 58½ 1777 68
49 CASTIN Alexandre 1848 Sen CAZ Cagnes Echecs 3 59 1712 68
50 BOURGERY William 1596 Ben CAZ La Tour Hyéroise 3 57½ 1522 64
51 TER SARKISSOFF Jean-Jacques 2058 Sen CAZ St Laurent du Var Ech… 0 26 1703 26
52 FIGIER Anthony 2020 Sen PRO Marseille Echecs 0 18½ 0 18½
53 g SANCHEZ Joseph 2516 Sen CAZ Grasse Echecs 0 17 0 17
54 m GOVCIYAN Pavel 2429 Sen CAZ Cannes Echecs 0 16 0 16


UPDATE 11.30  
7. Cannes: meciul legendelor Viktor Korchnoi (ELVETIA, 2544)-Anatoly Vaisser-campionul mondial de veterani (FRA, 2522) s-a incheiat la egalitate
http://www.echecs.asso.fr/Actus/5191/KorchnoiVaisser.JPG
Meciul a cuprins 2 partide de sah clasic, ambele remize, doua partide de sah rapid (cate o victorie de fiecare jucator), si 4 partide de blitz incheiate cu 2-2
UPDATE 11.20
6. Open Cannes editia 25 (21-27 februarie 2011) - clasament final


Clasament Final (partea superioara a clasamentului):





1 g SANCHEZ Joseph 2516 7 2741 39½ 47
2 g ROIZ Michael 2649 2687 40 49
3 m VILA GAZQUEZ Xavier 2488 2674 40½ 49
4 g BAUER Christian 2633 2653 38½ 47½
5 g ROMANOV Evgeny 2606 2628 41 50
6 g SUMETS Andrey 2619 2626 37 45½
7 g DAVID Alberto 2580 6 2576 38 46½
8 g JIANU Vlad-Cristian 2539 6 2518 35½ 43½
9 g MALAKHATKO Vadim 2546 2581 40 48½
10 g HAMDOUCHI Hicham 2592 2569 42 50½
11 m MIRON Lucian-Costin 2509 2557 40 47½
12 m BELLAICHE Anthony 2458 2550 39 45½
13 m DELORME Axel 2492 2532 39 47
14 f ANTON GUIJARRO David 2425 2509 37 45
15 g BRUNELLO Sabino 2540 2500 36½ 45
16 m MOUSSARD Jules 2385 2493 36 43½
17 g SVESHNIKOV Evgeny 2521 2490 36½ 43½
18 m RECUERO GUERRA David 2462 2449 34 41½
19 f SOCHACKI Christophe 2366 2387 32 37

 64 participanti


UPDATE 11.15
5.Hertneck a castigat turneul Batavia editia a 3-a (Amsterdam)- clasament final

Clasament final

# Name Fed. Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Score
1 GM Hertneck, Gerald GER 2542 x½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 6.5
2 IM Van Kampen, Robin NED 2443 ½ x0 ½ ½ 1 1 1 1 ½ 6.0
3 IM Bok, Benjamin NED 2453 0 1 x½ 1 0 1 0 1 1 5.5
4 IM Michiels, Bart BEL 2489 ½ ½ ½ x½ ½ ½ 1 ½ 1 5.5
5 GM Murshed, Niaz BAN 2436 ½ ½ 0 ½ x1 1 ½ 0 ½ 4.5
6 IM Van Delft, Merijn NED 2387 ½ 0 1 ½ 0 x½ ½ 1 ½ 4.5
7 IM Kleijn, Christov NED 2428 0 0 0 ½ 0 ½ x1 1 1 4.0
8 GM Thipsay, Praveen M IND 2461 ½ 0 1 0 ½ ½ 0 x½ 0 3.0
9 IM Bosboom, Manuel NED 2438 0 0 0 ½ 1 0 0 ½ x1 3.0
10 IM Ris, Robert NED 2418 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 1 0 x2.5


UPDATE 11.05
4.  Vugar Gashimov straluceste in Bundesliga

Marele maestru din Azerbaijan Vugar Gashimov are 4 victorii stranse pana acum in Bundesliga(100%) pentru clubul sau Werder Bremen. El are victorii la Evgeny Najer si Anish Giri (in luna februarie), respectiv la Daniel Friedman si Vladimir Chuchelov (weekendul trecut).
Clubul din Bremen are 19 puncte dupa 11 runde si se afla pe locul 2, la distanta de 2 puncte de Baden-Baden, echipa lui Dieter Nisipeanu.
Bundesliga se va incheia anul acesta pe 10 aprilie.

UPDATE 10.44
3. Anand numarul 1 in listele ELO publicate de catre FIDE la 1 martie 

FIDE top 100 masculin

1 Anand, Viswanathan IND 2817
2 Carlsen, Magnus NOR 2815
3 Aronian, Levon ARM 2808
4 Kramnik, Vladimir RUS 2785
5 Ivanchuk, Vassily UKR 2779
6 Karjakin, Sergey RUS 2776
7 Topalov, Veselin BUL 2775
8 Nakamura, Hikaru USA 2774
9 Mamedyarov, Shakhriyar AZE 2772
10 Grischuk, Alexander RUS 2747
11 Gashimov, Vugar AZE 2746
12 Radjabov, Teimour AZE 2744
13 Ponomariov, Ruslan UKR 2743
14 Wang, Yue CHN 2734
15 Kamsky, Gata USA 2733
16 Gelfand, Boris ISR 2733
17 Svidler, Peter RUS 2730
18 Nepomniachtchi, Ian RUS 2729
19 Vachier-Lagrave, Maxime FRA 2728
20 Wang, Hao CHN 2728
21 Eljanov, Pavel UKR 2724
22 Navara, David CZE 2722
23 Vitiugov, Nikita RUS 2720
24 Almasi, Zoltan HUN 2719
25 Bacrot, Etienne FRA 2718
26 Jakovenko, Dmitry RUS 2718
27 Leko, Peter HUN 2717
28 Caruana, Fabiano ITA 2716
29 Movsesian, Sergei ARM 2716
30 Adams, Michael ENG 2716
31 Dominguez Perez, Leinier CUB 2716
32 Malakhov, Vladimir RUS 2714
33 Wojtaszek, Radoslaw POL 2711
34 Efimenko, Zahar UKR 2708
35 Vallejo Pons, Francisco ESP 2707
36 Tomashevsky, Evgeny RUS 2707
37 Jobava, Baadur GEO 2707
38 Shirov, Alexei ESP 2701
39 Dreev, Aleksey RUS 2697
40 Morozevich, Alexander RUS 2694
41 Fressinet, Laurent FRA 2693
42 Sutovsky, Emil ISR 2692
43 Giri, Anish NED 2690
44 Le, Quang Liem VIE 2689
45 Alekseev, Evgeny RUS 2688
46 Laznicka, Viktor CZE 2688
47 Areshchenko, Alexander UKR 2687
48 Kasimdzhanov, Rustam UZB 2687
49 Andreikin, Dmitry RUS 2686
50 Bruzon Batista, Lazaro CUB 2686
51 Polgar, Judit HUN 2686
52 Naiditsch, Arkadij GER 2684
53 McShane, Luke J ENG 2683
54 Sasikiran, Krishnan IND 2682
55 Zhigalko, Sergei BLR 2680
56 Riazantsev, Alexander RUS 2679
57 Onischuk, Alexander USA 2678
58 Berkes, Ferenc HUN 2678
59 Rublevsky, Sergei RUS 2678
60 Van Wely, Loek NED 2677
61 Motylev, Alexander RUS 2677
62 Volokitin, Andrei UKR 2677
63 Bu, Xiangzhi CHN 2677
64 Short, Nigel D ENG 2676
65 Sargissian, Gabriel ARM 2676
66 Grachev, Boris RUS 2675
67 Akopian, Vladimir ARM 2675
68 Inarkiev, Ernesto RUS 2674
69 Nisipeanu, Liviu-Dieter ROU 2673
70 Moiseenko, Alexander UKR 2673
71 Kobalia, Mikhail RUS 2672
72 Bologan, Viktor MDA 2671
73 Miroshnichenko, Evgenij UKR 2670
74 Nielsen, Peter Heine DEN 2670
75 Meier, Georg GER 2669
76 So, Wesley PHI 2667
77 Mamedov, Rauf AZE 2667
78 Georgiev, Kiril BUL 2666
79 Timofeev, Artyom RUS 2665
80 Harikrishna, P. IND 2665
81 Cheparinov, Ivan BUL 2664
82 Zvjaginsev, Vadim RUS 2663
83 Bareev, Evgeny RUS 2663
84 Khismatullin, Denis RUS 2662
85 Fedorchuk, Sergey A. UKR 2662
86 Fridman, Daniel GER 2661
87 Roiz, Michael ISR 2661
88 Socko, Bartosz POL 2660
89 Smeets, Jan NED 2660
90 Zhou, Jianchao CHN 2660
91 Smirin, Ilia ISR 2658
92 Feller, Sebastien FRA 2657
93 Nyback, Tomi FIN 2656
94 Kurnosov, Igor RUS 2653
95 Potkin, Vladimir RUS 2653
96 Milov, Vadim SUI 2653
97 Yu, Yangyi CHN 2652
98 Gharamian, Tigran FRA 2650
99 Korobov, Anton UKR 2647
100 Gustafsson, Jan GER 2647

FIDE top 100 feminin

1 Polgar, Judit HUN 2686
2 Koneru, Humpy IND 2607
3 Hou, Yifan CHN 2602
4 Dzagnidze, Nana GEO 2567
5 Kosintseva, Nadezhda RUS 2567
6 Kosintseva, Tatiana RUS 2559
7 Lahno, Kateryna UKR 2531
8 Muzychuk, Anna SLO 2528
9 Cmilyte, Viktorija LTU 2526
10 Harika, Dronavalli IND 2524
11 Stefanova, Antoaneta BUL 2523
12 Ju, Wenjun CHN 2519
13 Zhu, Chen QAT 2506
14 Kosteniuk, Alexandra RUS 2503
15 Chiburdanidze, Maia GEO 2502
16 Zatonskih, Anna USA 2499
17 Galliamova, Alisa RUS 2497
18 Zhao, Xue CHN 2495
19 Socko, Monika POL 2495
20 Sebag, Marie FRA 2489
21 Cramling, Pia SWE 2484
22 Xu, Yuhua CHN 2484
23 Ruan, Lufei CHN 2480
24 Muzychuk, Mariya UKR 2476
25 Danielian, Elina ARM 2475
26 Mkrtchian, Lilit ARM 2475
27 Krush, Irina USA 2472
28 Gunina, Valentina RUS 2472
29 Khotenashvili, Bela GEO 2465
30 Paehtz, Elisabeth GER 2464
31 Melia, Salome GEO 2462
32 Arakhamia-Grant, Ketevan SCO 2458
33 Skripchenko, Almira FRA 2458
34 Dembo, Yelena GRE 2457
35 Hoang Thanh Trang HUN 2456
36 Hunt, Harriet V ENG 2454
37 Ushenina, Anna UKR 2454
38 Polgar, Sofia HUN 2450
39 Pogonina, Natalija RUS 2446
40 Rajlich, Iweta POL 2446
41 Repkova, Eva SVK 2446
42 Atalik, Ekaterina TUR 2444
43 Zhukova, Natalia UKR 2443
44 Shen, Yang CHN 2443
45 Javakhishvili, Lela GEO 2437
46 Khurtsidze, Nino GEO 2436
47 Gaponenko, Inna UKR 2435
48 Munguntuul, Batkhuyag MGL 2434
49 Vijayalakshmi, Subbaraman IND 2431
50 Turova, Irina RUS 2428
51 Tan, Zhongyi CHN 2428
52 Kovalevskaya, Ekaterina RUS 2427
53 Zaiatz, Elena RUS 2426
54 Paikidze, Nazi GEO 2425
55 Moser, Eva AUT 2425
56 Girya, Olga RUS 2425
57 Bodnaruk, Anastasia RUS 2423
58 Khukhashvili, Sopiko GEO 2421
59 Houska, Jovanka ENG 2419
60 Vasilevich, Tatjana UKR 2418
61 Foisor, Cristina-Adela ROU 2416
62 Peptan, Corina-Isabela ROU 2415
63 Tania, Sachdev IND 2407
64 Ovod, Evgenija RUS 2405
65 Romanko, Marina RUS 2402
66 Jackova, Jana CZE 2402
67 Madl, Ildiko HUN 2402
68 Stockova, Zuzana SVK 2400
69 Matnadze, Ana GEO 2399
70 Wang, Yu A. CHN 2398
71 Shadrina, Tatiana RUS 2397
72 Huang, Qian CHN 2394
73 Michna, Marta GER 2389
74 Zawadzka, Jolanta POL 2386
75 Cori T., Deysi PER 2386
76 Zdebskaja, Natalia UKR 2384
77 Savina, Anastasia RUS 2383
78 Gara, Anita HUN 2382
79 Alexandrova, Olga ESP 2381
80 Kononenko, Tatiana UKR 2381
81 Matveeva, Svetlana RUS 2380
82 Bojkovic, Natasa SRB 2379
83 Tsereteli, Tamar GEO 2379
84 Galojan, Lilit ARM 2377
85 Kovanova, Baira RUS 2376
86 Batsiashvili, Nino GEO 2376
87 Lomineishvili, Maia GEO 2376
88 Ding, Yixin CHN 2376
89 Charkhalashvili, Inga GEO 2375
90 Peng, Zhaoqin NED 2372
91 Pourkashiyan, Atousa IRI 2371
92 Stepovaia, Tatiana RUS 2371
93 Zozulia, Anna BEL 2369
94 Milliet, Sophie FRA 2369
95 Gu, Xiaobing CHN 2369
96 Soumya, Swaminathan IND 2368
97 Fierro Baquero, Martha L. ECU 2367
98 Goletiani, Rusudan USA 2367
99 Vajda, Szidonia HUN 2365
100 Gaprindashvili, Nona GEO 2362
101 Rogule, Laura LAT 2362

FIDE top 20 juniori

1 Caruana, Fabiano ITA 2716
2 Giri, Anish NED 2690
3 Le, Quang Liem VIE 2689
4 So, Wesley PHI 2667
5 Feller, Sebastien FRA 2657
6 Yu, Yangyi CHN 2652
7 Sjugirov, Sanan RUS 2643
8 Ding, Liren CHN 2637
9 Salgado Lopez, Ivan ESP 2630
10 Kovalyov, Anton ARG 2629
11 Safarli, Eltaj AZE 2628
12 Matlakov, Maxim RUS 2625
13 Negi, Parimarjan IND 2618
14 Hou, Yifan CHN 2602
15 Nabaty, Tamir ISR 2581
16 Ter-Sahakyan, Samvel ARM 2575
17 Hess, Robert L USA 2565
18 Nyzhnyk, Illya UKR 2563
19 Cordova, Emilio PER 2562
20 Zherebukh, Yaroslav UKR 2560
21 Hovhannisyan, Robert ARM 2560

FIDE top 20 junioare

1 Hou, Yifan CHN 2602
2 Harika, Dronavalli IND 2524
3 Ju, Wenjun CHN 2519
4 Muzychuk, Mariya UKR 2476
5 Tan, Zhongyi CHN 2428
6 Paikidze, Nazi GEO 2425
7 Girya, Olga RUS 2425
8 Bodnaruk, Anastasia RUS 2423
9 Cori T., Deysi PER 2386
10 Savina, Anastasia RUS 2383
11 Ding, Yixin CHN 2376
12 Sukandar, Irine Kharisma INA 2354
13 Padmini, Rout IND 2342
14 Bhakti, Kulkarni IND 2339
15 Guramishvili, Sopiko GEO 2334
16 Pustovoitova, Daria RUS 2333
17 Guo, Qi CHN 2331
18 Nguyen, Thi Mai Hung VIE 2320
19 Kashlinskaya, Alina RUS 2320
20 Soloviova, Liza UKR 2318


UPDATE 10.41
2. Grand Prix Feminin (Doha, Qatar)- perechi runda 7 

Perechi runda 7 

GMStefanova Antoaneta2546-GMDzagnidze Nana2550
GMSebag Marie2489-GMCramling Pia2516
GMChiburdanidze Maia2502-IMFierro Baquero Martha L2363
IMMunguntuul Batkhuyag2410-GMKoneru Humpy2607
GMDanielian Elina2454-GMZhu Chen2495
GMXu Yuhua2484-IMMkrtchian Lilit2475

UPDATE 10.40
1. Grand Prix Feminin (Doha, Qatar)- rezultate si clasament dupa runda 6

Rezultate runda 6


GM Dzagnidze Nana 2550 1-0 GM Xu Yuhua 2484
IM Mkrtchian Lilit 2475 1/2 GM Danielian Elina 2454
GM Zhu Chen 2495 0-1 IM Munguntuul Batkhuyag 2410
GM Koneru Humpy 2607 1-0 GM Chiburdanidze Maia 2502
IM Fierro Baquero Martha L 2363 0-1 GM Sebag Marie 2489
GM Cramling Pia 2516 1-0 GM Stefanova Antoaneta 2546


Clasament dupa 6 runde


1GMDanielian Elina2454ARM*
1

111

1½
2GMCramling Pia2516SWE
*
½½1

1½
½4
3GMSebag Marie2489FRA0
*½1



11½4
4GMKoneru Humpy2607IND
½½*10
1½


5IMFierro Baquero Martha L2363ECU
½00*1

½1

3
6GMDzagnidze Nana2550GEO00
10*1


1
3
7IMMunguntuul Batkhuyag2410MGL0



0*1
10½
8GMChiburdanidze Maia2502GEO0

0

0*
½11
9GMStefanova Antoaneta2546BUL
0
½½


*0012

GMZhu Chen2495QAT
½0
0
0½1*

2
11GMXu Yuhua2484CHN0
0

0101
*
2
12IMMkrtchian Lilit2475ARM½½½


½00

*2

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu