vineri, 24 decembrie 2010

Stiri din sah - 24 de ore din 24 - Vineri 24 decembrie 2010

UPDATE 18.45
4. Hou Yifan, Campioana Mondiala la 16 ani
Hou Yifan (nascuta February 27, 1994) tocmai a devenit Campioana Mondiala! Ea a castigat barajul impotriva  WGM Ruan Lufei cu  3-1!

Hou Yifan, noua regina a sahului

UPDATE 11.00
3. Reggio Emilia 2010-2011, ultimul mare turneu al anului- afisul turneului
 UPDATE 10.40
2. Ian Nepomniachtchi, noul campion al Rusiei

Karjakin avea nevoie doar de o remiza in ultima runda pentru a deveni campion al Rusiei. Infrant in mod oarecum surprinzator, el a incheoat la egalitate cu Nepomniachtchi. A urmat un meic de baraj in care primele doua partide s-au incheiat remiza. In a 3-a si ultima partida din baraj, s-a jucat in format de Armageddon. Karjakin a primit Albele si 6 minute iar Negrul primit 5 minute, dar remiza urma sa fie tot in avantajul Negrului. Pozitia finaka a fost turn (Karjakin) contra nebun (Nepomniachtchi), asadar remiza, si victorie Nepomniachtchi!.

UPDATE 8.40
1. Campionatul Mondial Feminin- avem parte de baraj!
Desi avea nevoie doar de o remiza in cea de-a 4-a partida, Hou Yifan a ales in mod deliberat si inexplicabil sa joace una dintre variantele taioasei Aparari Siciliene.Ruan Lufei a profitat de greseli alterioare comise de catre Hou Yifan si a egalat scorul la 2-2. Azi v avea loc meciul de baraj!

Ruan Lufei a reusit ieri sa egaleze scorul in meci, in utima partida de sah clasic.