miercuri, 15 decembrie 2010

Stiri din sah - 24 de ore din 24 - Miercuri 15 decembrie 2010

UPDATE 19.20

13. Trei jucatoare din China si una din India au mai ramas in lupta la Campionatul Mondial Feminin din Turcia

Zhao Xue, una dintre cele 4 semifinaliste

Ruan, Lufei CHN WGM 2480
Zhao, Xue CHN GM 2474

Hou, Yifan CHN GM 2591
Koneru, Humpy IND GM 2600


UPDATE 17.20
12. Carlsen, frate!

In urma victoriei la Nigel Short, Magnus Carlsen a castigat London Chess Classic 2010 indiferent de cum se vor incheia restul partidelor. In cealalta partida care s-a incheiat deja, Anand a facut remiza cu Kramnik.


UPDATE 11.55
11. Sărata Monteoru va găzdui finalele CN de seniori/senioare
    Consiliul Director al F.R.Sah a stabilit locaţia unde se vor desfăşura finalele Campionatelor naţionale de sah pentru seniori si senioare – ediţia 2011: Au fost depuse 5 oferte: Sarata Monteoru, Brasov, Satu Mare, Caciulata si Eforie.

Rezultatul votului a fost urmatorul:
1. Sărata Monteoru (6 voturi)
2. Brasov (3 voturi), o abtinere.

Campionatele vor avea loc in perioada 11-20 februarie 2011.


(SURSA: SITEUL OFICIAL F.R.SAH)

UPDATE 11.50
10. 2nd Pilsen Open 2010 - Clasament Final dupa 9 runde



2nd Open Plzen CZE Sat 4th Dec 2010 - Sat 11th Dec 2010
Leading Final Round 9 Standings:
RkNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
1Ivanov Mikhail M.GMRUS24296.540.551.54
2Kozak MilosFMCZE22196.539.550.04
3Chudinovskikh Alexander M.IMRUS22806.537.548.05
4Kourousis Epameinondas
GRE22646.038.549.04
5Stachanczyk Jacek
POL22936.037.548.54
6Golcman Evgeny
RUS22906.037.548.05
7Suder Ryszard
POL22376.035.544.04
8Blecha Miroslav
CZE21946.035.044.54
9Gunajew RafalFMPOL22805.539.049.53
10Bartos JanFMCZE21945.533.543.53
11Paldus Petr
CZE20155.533.542.54
12Jiruse Josef
CZE20595.532.039.54
13Plischki SebastianIMGER23605.038.048.53
14Sott Pavel
CZE22035.036.046.53
15Karhanek Pavel
CZE21235.036.046.04
16Khamidov Komil
POL19425.036.045.54
17Janocko Petr
CZE20875.036.044.53
18Hubka Roland
CZE20325.036.042.53
19Richardson Keith
ENG21355.035.045.54
20Turner Radek
CZE21675.035.043.52
21Palek Miroslav
GER22615.034.544.03
22Doell Detlef
GER20985.031.541.52
23Skokan Frantisek
CZE18365.031.541.04
24Hajek Jiri
CZE18265.028.033.54
25Haugk Franko
GER19344.536.045.03
26Van Nieuwenhuizen Hans
NED20064.533.542.02
27Berndt Matthias
GER21764.532.541.53
28Snaidr Jiri
CZE19914.531.540.53
29Ostrowska Dominika
POL19264.531.540.03
51 jucatori




UPDATE 11.30
9. 31st Crespi Memorial 2010, Milano: GM Mihail Marin a terminat pe locurile 6-11, cu 6 din 9.


http://www.scacchisticamilanese.it/images/crespi2010/crespi31_marin.jpg

Marele Maestru Mihail Marin participa destul de rar la turnee in ultimii ani 

31st Crespi Memorial Milan ITA Sat 4th Dec 2010 - Sat 11th Dec 2010

Leading Final Round 9 Standings:
RkNameTiFEDRtgPtsTB1TB2TB3
1Herman Matthew J--USA21496.547.5051.002405.00
2Solodovnichenko YuriGMUKR25636.547.0051.502404.00
3Tratar MarkoGMSLO24926.546.5051.502297.78
4David AlbertoGMLUX25876.544.0048.002271.56
5Salvador RolandGMPHI25276.543.0046.002348.67
6Bellia FabrizioIMITA23996.047.0051.502371.33
7Colovic AleksandarIMMKD24576.044.5048.502388.22
8Marin MihailGMROU25626.044.5048.502301.00
9Saric SinisaIMSRB24526.044.0048.502270.00
10Mertens Heiko--GER23206.044.0048.002347.33
11Tesic DraganIMSRB24036.039.5043.002270.11
12Drazic SinisaGMSRB25245.548.0052.002378.89
13Borgo GiulioIMITA24145.544.5047.502283.00
14Damia AngeloFMITA23025.543.5047.002301.89
15Vezzosi PaoloIMITA23795.541.5045.002240.44
16Garano Nicola--ITA21715.541.5045.002190.11
17Lapiccirella Daniele--ITA22255.539.0041.502263.89
18Iudicello Giovanni--ITA21585.537.0038.002203.00
19Sbarra MarcoFMITA23125.536.0039.502141.44
20Gagliardi Christian--ITA21885.536.0039.002211.11
21Martinez RollyIMPHI24255.044.5047.502320.44
22Manca FedericoIMITA24055.043.5046.002294.33
23Tonndorf Matthias--GER21695.042.0044.502293.89
24Pace Pietro DarioFMITA23165.040.5044.502239.44
25Salmoiraghi Angelo--ITA21395.038.5041.002192.11
26Lapiccirella Mattia--ITA22125.037.0039.502180.11
27Bozzali Ermanno--ITA21195.033.5036.002111.44
28Codenotti Marco--ITA22284.541.5045.502291.44
29Cani Gazmir--ALB21134.540.0043.002232.44
30Gikas Andreas Bas(W)--GER21824.539.5043.002196.56
69 participanti


UPDATE 11.15
8. AUSTRALIAN MASTERS 2010- CLASAMENT FINAL DUPA 9 RUNDE
1Solomon StephenAUS23158
2Cheng BobbyAUS22076
3Illingworth Max AUS22845
4Morris JamesAUS21905
5Smirnov VladimirRUS22735
6Rujevic MirkoAUS22245
7Teichmann ErikENG23125
8Gorka CarlENG20823.5
9Steadman MichaelNZL21552
10Levi EddyAUS21730.5

UPDATE 11.15
7. Marchel Duchamp International 2010- editia a 2-a

II Duchamp GM Buenos Aires ARG Sat 11th Dec 2010 - Sun 19th Dec 2010. Category: 12. Ave: (2526)
Rk Name Title FED Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts TPR
1 Mareco, Sandro GM ARG 2603 #





1 1
2 2568
2 Flores, Diego GM ARG 2608
# =





1 1.5 2674
3 Rodriguez Vila, Andres GM URU 2556
= #

=



1 2524
4 Dos Santos, Ramiro IM ARG 2450


# = =



1 2454
5 Perez Ponsa, Federico IM ARG 2469


= #
=


1 2523
6 Pierrot, Facundo IM ARG 2439

= =
#



1 2503
7 Milos, Gilberto GM BRA 2596



=
#
=
1 2493
8 Delgado Ramirez, Neuris GM COL 2619 0





#
1 1 2504
9 Ricardi, Pablo GM ARG 2517 0




=
#
0.5 2407
10 Saldano Dayer, Horacio IM ESP 2405
0




0
# 0
Runda 1. Sambata 11 Decembrie 2010
Pierrot, Facundo 1/2-1/2 Rodriguez Vila, Andres 64 B07 Pirc
Perez Ponsa, Federico 1/2-1/2 Dos Santos, Ramiro 23 C60 Ruy Lopez
Ricardi, Pablo 1/2-1/2 Milos, Gilberto 25 A15 English opening
Delgado Ramirez, Neuris 0-1 Mareco, Sandro 40 B51 Sicilian
Saldano Dayer, Horacio 0-1 Flores, Diego 30 A45 Trompovsky attack (Ruth, Opovcensky opening)
Runda 2. Duminica 12 Decembrie 2010
Saldano Dayer, Horacio 0-1 Delgado Ramirez, Neuris 33 E11 Bogo-Indian defence
Mareco, Sandro 1-0 Ricardi, Pablo 43 E10 Queen's pawn game
Milos, Gilberto 1/2-1/2 Perez Ponsa, Federico 51 E81 King's Indian
Dos Santos, Ramiro 1/2-1/2 Pierrot, Facundo 52 C91 Ruy Lopez
Flores, Diego 1/2-1/2 Rodriguez Vila, Andres 55 A30 English

UPDATE 11.10
6. Bansko Grand Chess Open 2010- clasament dupa 3 runde 

1-6. GM Mastrovasilis Athanasios GRE 2556, IM Nabaty Tamir ISR 2529, IM Arnaudov G Petar BUL 2468, GM Savchenko Boris RUS 2632, IM Grigorov Grigor BUL 2479 and IM Dobrev Nanko BUL 2376 - 3.0
7-22. GM Cheparinov Ivan BUL 2668, GM Spasov Vasil BUL 2606, GM Georgiev Vladimir MKD 2582, GM Grigoryan Avetik ARM 2580, GM Petrov Marijan BUL 2534, Korobkov Piotr UKR 2484, IM Perunovic Miodrag SRB 2465, IM Berbatov Kiprian BUL 2461, IM Maksimovic Branimir SRB 2421, Strelnikov Sergey UKR 2419, FM Kukov Velislav BUL 2355, Iskos Alexandros GRE 2080, GM Georgiev Krum BUL 2422, GM Nikolaidis Ioannis GRE 2552, NM Tomov Georgi BUL 2286 and NM Ljangov Petar BUL 2090 - 2.5 etc

Rezultate runda 3
IM Perunovic Miodrag - GM Cheparinov Ivan ½ - ½
GM Savchenko Boris - IM Zaslavsky Mikhail 1 - 0
IM Berbatov Kiprian - GM Spasov Vasil ½ - ½
GM Georgiev Vladimir - GM Georgiev Krum ½ - ½
IM Maksimovic Branimir - GM Grigoryan Avetik ½ - ½
GM Mastrovasilis Athanasios - IM Ashwin Jayaram 1 - 0
GM Petrov Marijan - Strelnikov Sergey ½ - ½
IM Collas Didier - IM Nabaty Tamir 0 - 1
GM Danielsen Henrik - IM Dobrev Nanko 0 - 1
Korobkov Piotr - FM Kukov Velislav ½ - ½
Perechi runda 4
IM Grigorov Grigor - GM Savchenko Boris
IM Dobrev Nanko - GM Mastrovasilis Athanasios
IM Nabaty Tamir - IM Arnaudov G Petar
GM Cheparinov Ivan - IM Berbatov Kiprian
GM Spasov Vasil - GM Georgiev Krum
Strelnikov Sergey - GM Georgiev Vladimir
GM Grigoryan Avetik - NM Tomov Georgi
GM Nikolaidis Ioannis - IM Maksimovic Branimir
FM Kukov Velislav - GM Petrov Marijan
NM Ljangov Petar - Korobkov Piotr
Iskos Alexandros - IM Perunovic Miodrag
NM Kjurkchiiski Georgi - GM Danielsen Henrik



UPDATE 9.50
5. Campionatul Rusiei- Svidler si Karjakin incontinuare in frunte dupa 4 runde 

Rezultate runda 4

Svidler, Peter - Karjakin, Sergey ½
Grischuk, Alexander - Kurnosov, Igor ½
Vitiugov, Nikita - Khismatullin, Denis 1-0
Jakovenko, Dmitry - Potkin, Vladimir ½
Nepomniachtchi, Ian - Tomashevsky, Evgeny 1-0
Zvjaginsev, Vadim - Malakhov, Vladimir ½

Clasament dupa 4 runde

1-2. Karjakin, Sergey g 2760 3
1-2. Svidler, Peter g 2722 3
3-4. Grischuk, Alexander g 2771
3-4. Nepomniachtchi, Ian g 2720
5-8. Jakovenko, Dmitry g 2726 2
5-8. Malakhov, Vladimir g 2712 2
5-8. Tomashevsky, Evgeny g 2699 2
5-8. Vitiugov, Nikita g 2709 2
9-11. Potkin, Vladimir g 2646
9-11. Kurnosov, Igor g 2676
9-11. Zvjaginsev, Vadim g 2676
12. Khismatullin, Denis g 2659 ½

 UPDATE 9.45
4. London Chess Classic 2010- azi are loc ultima runda: tot Carlsen castiga?



Runda 7- ultima runda- ora 14.00
Vishy Anand
-
Vladimir Kramnik
Hikaru Nakamura
-
Michael Adams
David Howell
-
Luke McShane
Magnus Carlsen
-
Nigel Short

1 2
GM Carlsen, Magnus 2802 NOR 10 2776 1990
2 1
GM Anand, Viswanathan 2804 IND 10 2825 1969
3 7
GM McShane, Luke J 2645 ENG 10 2882 1984
4 4
GM Nakamura, Hikaru 2741 USA 9 2779 1987
5 3
GM Kramnik, Vladimir 2791 RUS 9 2757 1975
6 5
GM Adams, Michael 2723 ENG 7 2722 1971
7 8
GM Howell, David W L 2611 ENG 3 2564 1990
8 6
GM Short, Nigel D 2680 ENG 2 2446 1965

UPDATE 0.00
3. Campionatul Rusiei- rezultate runda 3

Rezultate runda 3
Karjakin, Sergey - Nepomniachtchi, Ian 1-0
Khismatullin, Denis - Grischuk, Alexander ½
Malakhov, Vladimir - Potkin, Vladimir ½
Vitiugov, Nikita - Jakovenko, Dmitry ½
Kurnosov, Igor - Svidler, Peter 0-1
Tomashevsky, Evgeny - Zvjaginsev, Vadim ½

Clasament dupa 3 runde
1-2. Karjakin, Sergey g 2760
1-2. Svidler, Peter g 2722
3-4. Tomashevsky, Evgeny g 2699 2
3-4. Grischuk, Alexander g 2771 2
5-7. Malakhov, Vladimir g 2712
5-7. Jakovenko, Dmitry g 2726
5-7. Nepomniachtchi, Ian g 2720
8-11. Vitiugov, Nikita g 2709 1
8-11. Potkin, Vladimir g 2646 1
8-11. Zvjaginsev, Vadim g 2676 1
8-11. Kurnosov, Igor g 2676 1
12. Khismatullin, Denis g 2659 ½

UPDATE 0.00
2. Campionatul Mondial Feminin- 3 sferturi de finala decise, al 4-lea sfert se decide azi la baraj

Humpy Koneru (India, 2600), una dintre semifinaliste

W: Harika, Dronavalli IND IM 2525 1/2 / 1/2 (match is tied at 1-1)B: Ruan, Lufei CHN WGM 2480

W: Zhao, Xue CHN GM 2474 1/2 / 1-0 (Zhao will play the winner of Harika vs. Ruan match)B: Skripchenko, Almira FRA IM 2460

W: Koneru, Humpy IND GM 2600 1-0 / 1/2 (Koneru will face Hou in the semifinal)B: Ju, Wenjun CHN WGM 2524

W: Lahno, Kateryna UKR GM 2522
B: Hou, Yifan CHN GM 2591 0-1 / 1/2 (Hou will face Koneru in the semifinal)

UPDATE 0.00
1. London Chess Classic 2010- patru remize in penultima runda 

Rezultate runda 6

Vladimir Kramnik 1/2 Magnus Carlsen
Luke McShane 1/2 Hikaru Nakamura
Michael Adams 1/2 Vishy Anand
Nigel Short 1/2 David Howell

Clasament inaintea ultimei runde:

Carlsen, Anand, McShane 10 p
Kramnik, Nakamura 9 p
Adams 7 p
Howell 3 p
Short 2 p

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu